ISTORIC

TIMPUL

Povestea școlii noastre, un simbol al educației în cartierul Rahova, a început în 1946, marcând o eră nouă. Inițial numită Școala mixtă nr. 2 La Teiu, aceasta a început modest, într-o clădire simplă, cu doar trei săli de clasă. Schimbările legislative din 1948 au adus educație gratuită și centralizată, reflectând tendințele vremii.

În 1954, școala noastră a cunoscut o expansiune majoră, mutându-se într-o clădire nouă, acum cunoscută drept Corpul B. Aceasta a fost urmată de construcția Corpului A în 1971, adaptat la creșterea demografică a zonei. Școala a fost, de asemenea, afectată de cutremurele din 1977 și 1990, care au necesitat renovări și adaptări importante.

După Revoluția din 1989, școala a traversat o transformare semnificativă, adaptându-se la noile realități educaționale, introducând cursuri moderne și renunțând la elemente ideologice. Profesorii noștri inovatori, precum Angela Soare, au contribuit la ridicarea standardelor educaționale și au fost recunoscuți la nivel național și internațional.

În 2001, am sărbătorit 55 de ani de existență prin redenumirea școlii în onoarea scriitorului și profesorului Mircea Sântimbreanu. Aceasta a fost o ocazie de bucurie și reuniune pentru întreaga comunitate școlară.

De-a lungul anilor, școala a devenit un centru de excelență în educație, implicându-se în proiecte educaționale și culturale, atât naționale, cât și internaționale, și promovând inițiative de mediu și sociale. Indiferent de numele său de-a lungul timpului, școala a rămas un reper de calitate în domeniul educației.

Proiecte și  parteneriate educaționale și culturale, naționale și internaționale, care au contribuit la creșterea prestigiului școlii:

1. Proiecte Comenius

• „Moștenirea culturală a adolescenților europeni” (2007-2009)
    • „Viața pădurilor din Europa” (2009-2011)
    • „Adolescenții europeni și evoluția pieței muncii” (2012-2014)
  2. Proiecte Naționale și Internaționale

• Proiectul SETS
    • Proiectul Civitas
    • Proiectul „Clubul European”
    • Olimpiadele Kaufland
    • Concursul național de creație literară „Mircea Sântimbreanu”
    • Proiectul „Călător prin tradiții”
  3. Concursuri și Evenimente Culturale

• „Europa – oameni și locuri”
    • „Din călătoriile mele”
    • „Fotogeografica”
    • Organizarea examenelor DELF și Cambridge
    • Concursul de lectură „Mihai Eminescu” (a XIX-a ediție)
  1. Proiecte de Mediu

• „Mic și ecologist”
    • „Patrula de reciclare”
    • „Eco-Terra”
    • „Reciclez și câștig”
  2. Proiecte Educaționale Diverse

• „Lecții de viață”
    • „Ținta mea, liceul!”
    • „Forumul meseriilor”
  3. Parteneriate

• Cu Fundația „Căminul Phillip”
    • Cu Școala Specială pentru Deficienți de Auz „Sfânta Maria”
    • Cu Organizația „Salvați Copiii!”
  4. Alte Inițiative și Activități

• Participarea la Proiectul Național „Cantus Mundi” inițiat de Fundația „Marin Constantin”
    • Parteneriat cu Muzeul Național al Literaturii Române
    • Activitatea corului școlii

OAMENII

Istoria școlii noastre este profund marcată de personalități remarcabile care au modelat și definit educația și atmosfera instituției. Începând cu anul 1946, directorii precum Gheorghe Niculescu, Maria Hacighianu, și Liliana Popescu, au jucat un rol esențial în conducerea și dezvoltarea școlii, fiecare aducând viziuni unice și abordări inovatoare.

Printre dascălii memorabili, un loc de frunte îl ocupă Mircea Sântimbreanu, care a fost profesor de istorie în școala noastră între anii 1952 și 1960, și care a dedicat în total douăzeci și cinci de ani învățământului. El este renumit pentru abordarea sa umană și inspirațională, ajutând copiii să depășească obstacolele vieții prin educație și îngrijire. Prin metodele sale, Mircea Sântimbreanu a reușit să transforme viețile elevilor săi, încurajându-i să devină membri activi și pozitivi ai societății. Această perioadă a carierei sale a avut un impact profund atât asupra dezvoltării personale a elevilor, cât și asupra atmosferei generale din școală, lăsând o amprentă durabilă asupra comunității școlare.

De asemenea, învățători precum Sofia și Nicolae Ermureanu, alături de profesori ca Veronica Huștea și Niculina Lepădat, au contribuit semnificativ la dezvoltarea culturală și educațională a școlii. Acești dascăli au împărtășit nu doar cunoștințe, ci și pasiune, dragoste pentru învățământ și un angajament profund față de succesul elevilor lor.

Școala a fost de asemenea susținută de personalul administrativ și de suport, cum ar fi secretara Angela Dumitrașcu, care au jucat un rol vital în menținerea unui mediu educațional fluid și eficient.

Peste ani, această școală a devenit ceea ce este astăzi datorită dedicării și eforturilor nenumăraților dascăli, directori și personal de suport. Ei au lăsat în urmă o moștenire de cunoaștere, inspirație și excelență, care continuă să inspire și să modeleze generațiile viitoare de elevi și educatori.