Parteneriat educațional cu Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova

Scopul parteneriatului :

Parcurgerea temelor „Caragiale, omul și opera” având următoarele etape:

•      „Incursiune în viața și opera lui Caragiale”, vizită la muzeu cu ghidaj de specialitate
  •     „Casa Dobrescu” prezentare power-point a casei monument istoric, care gazduiește Muzeul „Ion Luca Caragiale”
  •      „Minunata lume a copilăriei”, expoziție de desene dedicată Zilei Internaționale a Copilului.

Obiectivele proiectului:

•  Încurajarea cititului și a interesului pentru literatură: Prin explorarea vieții și operei lui Caragiale, elevii pot fi inspirați să citească mai mult și să descopere alte opere literare. Acesta poate fi un prilej pentru a le dezvolta pasiunea pentru lectură și a le stimula imaginația și creativitatea.sa literară.
  •   Susținerea învățării interdisciplinare: Prin abordarea temei „Caragiale, omul și opera”, parteneriatul poate integra diferite discipline precum literatura, istoria, arte vizuale sau teatrul. Astfel, elevii vor înțelege că cunoștințele și abilitățile dobândite în diverse domenii se pot completa și se pot conecta într-un mod sinergic.
  •   Promovarea conștientizării culturale și identității locale: Explorarea vieții și operei lui Caragiale, în contextul specific al muzeului și al localității, poate contribui la conștientizarea importanței culturii și identității locale. Elevii vor înțelege rolul pe care personalitățile și evenimentele culturale locale l-au avut în istoria și dezvoltarea comunității lor.
  •   Încurajarea participării active și responsabile în activități culturale: Prin implicarea în expoziții, vizite ghidate și alte evenimente organizate de parteneriat, elevii sunt încurajați să devină participanți activi în viața culturală a comunității lor. Aceasta poate dezvolta în ei responsabilitatea civică și aprecierea pentru patrimoniul și valorile culturale.
  •   Consolidarea legăturii între educație și instituțiile culturale: Parteneriatul educațional poate contribui la consolidarea colaborării între școală și muzeu, creând legături durabile între educație și instituțiile culturale. Aceasta poate avea beneficii pe termen lung în promovarea educației și în accesul elevilor la resurse culturale și educaționale de calitate.

Prin acest parteneriat educațional, se dorește să se ofere elevilor oportunități de învățare și explorare a vieții și operei lui Ion Luca Caragiale, precum și de a se implica activ în activități creative legate de tema copilăriei. Acest parteneriat între muzeu și școală are scopul de a promova educația culturală și de a aduce mai aproape tinerii de patrimoniul cultural și literar al țării.

În cadrul acestui parteneriat , pe perioada derulării lui, la orele de istorie copiii din clasele a V-a , au avut de pregătit un proiect despre opera lui Ion Luca Caragiale. S-au format grupe  de patru elevi, pentru a pregăti proiectul . Au venit la bibliotecă, pentru a căuta informații despre opera lui IL Caragiale. După ce echipele au terminat de citit cartea aleasă, au pregătit în cadrul bibliotecii o scenetă de Ion Luca Caragiale și anume „Tatăl nostru” și „La Peleș” scenete premiate la Concursul Național de Interpretare artistică a personajelor caragialiene „ Caragiale- Contemporanul Nostru” ediția a XIV a.

Fenomenul bullyingului în școli
ERASMUS – Fabule