Școala Ecoterrienilor – campanie pentru protejarea mediului înconjurător

Campania își propune să schimbe atitudinea și comportamentul populației privind protecția mediului, în special în ceea ce privește colectarea separată a deșeurilor, reutilizarea resurselor și reducerea poluării. Scopul este detalizarea modului în care putem reduce poluarea și crește economisirea resurselor prin colectarea corectă a deșeurilor de echipamente electrice și electronice (DEEE) și a deșeurilor de baterii și acumulatori (DBA), precum și predarea acestora într-un mod ecologic și prietenos cu mediul. Implicarea elevilor și a profesorilor în activitățile acestei campanii poate determina o schimbare a atitudinii lor și a celor din comunitățile în care va avea loc colectarea separată a deșeurilor și reciclarea acestora.

DEEE reprezintă orice echipament electric sau electronic de care deținătorul se debarasează sau are intenția sau obligația să se debaraseze, conform definiției legale. Exemple includ frigidere, mașini de spălat, cuptoare cu microunde, fiare de călcat, televizoare, calculatoare, telefoane mobile, și alte dispozitive. În această categorie intră și becurile și neoanele uzate.

DBA se referă la orice baterie sau acumulator portabil uzat sau nefuncțional care poate fi manipulat și transportat fără dificultate de un adult. Exemple includ baterii de dimensiuni diferite, cum ar fi cele tip pastilă, tip AA, tip AAA, și altele.

EcoTerrian este un personaj fictiv, reprezentând prezentul proiect. Ecoterrienii sunt eroi invizibili care apar pe Pământ la fiecare faptă „eco” făcută de oameni. Ei sunt pe cale de dispariție din cauza comportamentului neprietenos cu mediul al oamenilor. Un Ecoterrian devine vizibil pentru a avertiza oamenii că, dacă nu încep să protejeze natura, specia lor va dispărea.

Participanții la campanie includ școlile înscrise în proiectul „Școala Ecoterrienilor”, profesorii coordonatori desemnați de școli, alți profesori participanți și elevii implicați în activitățile de conștientizare și colectare a DEEE, becurilor și neoanelor, bateriilor și acumulatorilor. Toți aceștia contribuie la realizarea obiectivelor proiectului.

Iată câteva din lecțiile propuse către elevi pentru a proteja mediul înconjurător:

Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed