Explorăm Lumea Prin Lectură: Dezvoltarea Empatiei și Creativității

Cititul este mai mult decât o simplă activitate; este un mijloc prin care copiii își dezvoltă empatia, bunătatea și curajul. Îndrumați de profesorul pentru învățământ primar, dna. Maria Vlad, elevii clasei a III-a E au avut oportunitatea de a experimenta aceste valori în cadrul unei activități desfășurate în biblioteca școlii noastre, cu sprijinul doamnei bibliotecar, Lăcrămioara Dragu, în data de 14 februarie, cu ocazia Zilei Lecturii.

Scopul acestei activități a fost de a încuraja deprinderea lecturii și de a o transforma într-o obișnuință. Prin intermediul lecturii, elevii își extind vocabularul și își îmbunătățesc abilitățile de comunicare, devenind mai eficienți în exprimarea ideilor. De asemenea, ei descoperă modele de urmat în personajele cărților citite, călătoresc în locuri îndepărtate și își dezvoltă creativitatea și inventivitatea.

Una dintre cărțile pe care elevii au citit-o a fost „Fram ursul polar”, iar prin diversele metode de prezentare a textului, precum jurnalul cu dublă intrare, cvintetul, explozia stelară și descrierea, ei au reușit să își aprofundeze înțelegerea asupra poveștii și să își exprime ideile și impresiile într-un mod creativ și captivant.

Această experiență  îi ajută pe elevi să devină cititori mai buni,  îi învață și să fie mai empatici, mai buni unii cu alții și mai curajoși în explorarea lumii prin intermediul cărților. Este un exemplu minunat de cum lectura poate fi nu doar o activitate academică, ci și o sursă de dezvoltare personală și socială pentru copii.

Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed