Lecția de București

predată de Damian Anfile

Consiliul Școlar al Elevilor a organizat vineri, 2 februarie 2024, o nouă întâlnire în cadrul Proiectului Lecții de viață, avându-l ca invitat pe cunoscutul scriitor, blogger, istoric, antropolog și teolog Damian Anfile.

La întâlnire au participat membri ai Consiliului, profesori, alți elevi, precum și foști elevi remarcabili ai școlii noastre.

Personalitate enciclopedică, Damian Anfile ne-a vorbit cu pasiunea și cu umorul care îl caracterizează, despre Bucureștiul de odinioară, privit din multiple perspective – arhitecturală, gastronomică, lingvistică, vestimentară, socială etc. -, dar și despre Bucureștiul de azi.

A fost o lecție captivantă, vie și necesară care le-a trezit elevilor interesul de a-și cunoaște mai bine orașul, dar și de a-l respecta și de a-l iubi, ajutându-i să înțeleagă că doar atunci când cunoști trecutul, poți înțelege prezentul și poți gândi un viitor mai bun.

Lecția de inspirație
Proiectul Educațional Național ” CE BENEFICII AI CONSUMÂND PRODUSE APICOLE? „