Prima etapă de înscriere în învățământul primar pentru anul 2024 – 2025

folder_openINSCRIERE CLASA PREGĂTITOARE
commentNiciun comentariu
  • 11 aprilie – 14 mai 2024 – completarea, depunere și validarea cererilor-tip de înscriere
  • 14 – 17 mai 2024 – procesarea cererilor-tip de înscriere și repartizarea copiilor la școala de circumscripție;
  • 20 mai – 27 mai 2024 – procesarea cererilor-tip de înscriere prin care se solicită înscrierea la o altă unitate de învățământ decât la școala de circumscripție, pe locurile rămase libere. Admiterea (în limita locurilor disponibile) sau respingerea cererilor acestora;
  • 28 mai 2024 – repartizarea la școala de circumscripție a copiilor ai căror părinți/tutori legal instituiți/reprezentanți legali au solicitat înscrierea la o altă unitate de învățământ decât la școala de circumscripție, dar nu au fost admiși din lipsă de locuri și care au exprimat în această fază opțiunea pentru înscrierea în școala de circumscripție;
  • 29 mai 2023 – afișarea în unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului școlar a candidaților înmatriculați și a numărului de locuri rămase libere.

CE COPII POT FI ÎNSCRIȘI ÎN CLASA PREGĂTITOARE?

• Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31 august 2024, inclusiv
  • Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2024 –  în baza recomandării pentru înscrierea în învățământul primar*, eliberată de unitățile de învățământ de nivel preșcolar sau, dacă nu au frecventat grădinița**, în baza evaluării Centrului Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională/Centrului Municipiului București de Resurse și Asistență Educațională (CJRAE/CMBRAE), după caz.

CUI SE ADRESEAZĂ EVALUAREA CJRAE/CMBRAE ?

• ⇒copiilor care  împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2024 și nu au frecventat grădinița
  • ⇒copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2024 și care s-au întors din străinătate.

Evaluarea copiilor de către CJRAE/CMBRAE este programată în perioada 28 martie – 10 aprilie 2024, luni-vineri, 10.00-18.00.

LA CE UNITATE DE ÎNVĂŢĂMÂNT POATE FI ÎNSCRIS UN COPIL?

• Părintele poate opta:
  • pentru înscrierea la şcoala de circumscripţie
  • pentru o unitate de învăţământ, alta decât şcoala de circumscripţie:în această situaţie, copilul este înscris în limita locurilor libere şi, dacă este cazul, pe baza criteriilor generale şi, ulterior, a criteriilor specifice de departajare.
  • Notă: Părintele poate solicita, prin bifarea în cererea-tip de înscriere, ca locul la şcoala de circumscripţie să fie rezervat pentru eventualitatea în care copilul nu este înscris la unitatea de învăţământ pentru care părintele a făcut opţiunea, din lipsă de locuri libere. Aplicația informatică nu permite înscrierea copilului în mai multe unități de învățământ.

ACTE NECESARE ÎNSCRIERII ÎN CLASA PREGĂTITOARE ÎN ANUL ȘCOLAR 2024-2025

1. Cererea de înscriere în clasa pregătitoare 2024 (se completează la secretariat)
  2. Recomandarea de la grădiniță/rezultatul evaluării copilului de la CJRAE (pentru copii care implinesc 6 ani in perioada 1 septembrie 2024 – 31 decembrie 2024)
  3. Copie a actului de identitate al părinților/părintelui
  4. Copie a certificatului de naștere al copilului (acestea vor fi certificate „conform cu originalul” de către secretariatul unității de învățământ, pe baza documentelor originale)
  5. Alte documente în funcție de starea civilă a părinților (părinții divorțați depun la înscriere dovada modului în care se exercită autoritatea părintească și la care dintre ei a fost stabilită locuința minorului.)
  6. Declarația pe propria răspundere pentru înscrierea la clasa pregătitoare 2024
  7. Avizul medicului de familie/medicului școlar că elevul este „apt de școală”
  8. Vaccinările de la medicul de familie/copie carnet de vaccinare
  9. Folie plastic.

PROGRAM ÎNSCRIERI:

LUNI – JOI 8:00-18:00;

VINERI 8:00-17:00.

În perioada 01 Mai 2024 – 07 Mai 2024 inclusiv nu se lucrează cu publicul.

NR. TELEFON PENTRU INFORMAȚII SUPLIMENTARE: 021/4206795

STR. TEIUȘ – SECTOR 5;

STR. TOBOȘARI – SECTOR 5;

STR. VĂLENI – SECTOR 5;

STR. PUCHENI NR. 44-T (numere pare) – SECTOR 5.

Conform Planului de Școlarizare, în anul școlar 2024-2025

ȘCOALA GIMNAZIALĂ “MIRCEA SÂNTIMBREANU” VA AVEA:

6 – CLASE DE PREGĂTITOARE

132 –NUMĂR LOCURI ELEVI.