ZIUA MONDIALĂ A DICȚIONARULUI

16 OCTOMBRIE 2023

Într-o atmosferă plină de entuziasm și curiozitate, elevii clasei a III-a A s-au adunat la bibliotecă pentru a sărbători „Ziua Dicționarului”. Scopul acestei activități a fost clar definit: promovarea iubirii pentru limbă și cuvinte, dezvoltarea abilităților lingvistice și încurajarea creativității prin explorarea și utilizarea dicționarelor. Activitatea a fost desfășurată de către doamna prof. învățător primar Rodica Voicu-Vulcănean în colaborare cu doamna bibliotecar Lăcrămioara Dragu.
Obiectivele Activității:
  1. Identificarea cuvintelor noi: Participanții au fost încurajați să se aventureze în universul cuvintelor, să exploreze și să identifice cuvinte noi. Fiecare elev a fost îndemnat să noteze cuvintele descoperite în dicționar, subliniind astfel importanța extinderii vocabularului lor.
  2. Utilizarea corectă a Dicționarului: În cadrul activității, elevii au învățat cum să folosească corect un dicționar. De la modul de a căuta cuvinte la înțelegerea definițiilor acestora, participanții au dobândit cunoștințe esențiale pentru explorarea acestui instrument lingvistic.
  3. Dezvoltarea Vocabularului: Prin interacțiunea activă cu dicționarele, elevii și-au îmbogățit vocabularul, descoperind noi cuvinte și învățând să le utilizeze în contexte relevante. Această etapă a fost esențială pentru dezvoltarea abilităților lor lingvistice.
  4. Îmbunătățirea abilităților de citire: Activitatea a avut ca scop îmbunătățirea abilităților de citire prin explorarea cuvintelor în contexte diferite și înțelegerea definițiilor acestora. Elevii au fost încurajați să privească dincolo de cuvintele individuale și să exploreze sensurile lor profunde.
  5. Încurajarea comunicării: Un aspect vital al activității a fost încurajarea discuțiilor și schimbului de idei între elevi cu privire la cuvintele pe care le-au descoperit. Aceste conversații au adus cu sine nu doar o mai bună înțelegere a vocabularului, ci și consolidarea abilităților de comunicare.
  6. Consolidarea abilităților sociale: Activitățile de grup au fost integrate pentru a dezvolta abilitățile sociale ale elevilor. Lucrul în echipă a contribuit la creșterea colaborării și interacțiunii sociale pozitive.
  7. Auto-descoperire și încredere: Ziua Dicționarului a oferit elevilor oportunitatea de a descoperi și valoriza propriile abilități lingvistice. Prin participarea activă la activități, fiecare elev a fost încurajat să-și dezvolte încrederea în capacitatea lor de a învăța și de a se exprima în mod creativ.
Această activitate nu a fost doar un simplu eveniment la bibliotecă, ci o călătorie educațională captivantă, care a încurajat dragostea pentru cuvinte și a deschis noi orizonturi lingvistice pentru participanți. Ziua Dicționarului a demonstrat că învățarea poate fi o călătorie plină de descoperiri și că explorarea limbajului aduce cu sine o bogăție de cunoștințe și împliniri personale.

Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.
You need to agree with the terms to proceed