Lecția de civism

predată de Sorin Cristian Mihai

Consiliul Școlar al Elevilor a organizat joi, 7 martie 2024, o nouă întâlnire în cadrul Proiectului Lecții de viață, avându-l ca invitat pe Sorin Cristian Mihai, fost elev al școlii noastre și membru al Consiliului.

La întâlnire au participat membri ai Consiliului, profesori, alți elevi.

Tema lecției, civismul, a fost determinată de provocările societății contemporane, în care mulți aleg să stea deoparte în fața unor manifestări care sfidează normele de conduită, bunul-simț, echilibrul.

Nu este cazul invitatului nostru, ales tocmai pentru atitudinea sa civică, pentru implicarea cu responsabilitate, inteligență și curaj, într-o situație-limită.

A fost o lecție extrem de interesantă și de utilă care le-a arătat copiilor cât de important este să-ți pese de ceilalți și să alegi implicarea în viața comunității.

Un Ghid Verde: Elevii Învăță Prin Îngrijirea Plantelor
Lecția de inspirație